Brinimo o mentalnom zdravlju mladih!
Što ako prepoznate ili vam se čini da mlada osoba koju poznajete ima depresivne smetnje?
PRISTUPITE I PITAJTE KAKO JE, istaknite svoju zabrinutost i što primjećujete. Usmjerite se na promjene u ponašanju koje ste uočili. Budite pristupačni, suosjećajni, pružite osjećaj sigurnosti i povjerenja. Budite spremni slušati i čuti problem, a ne nuditi rješenja i odgovore.
PODRŽITE MLADU OSOBU i pružite joj emocionalnu podršku, nadu i ohrabrenje za oporavak. Važno je potaknuti izražavanje emocija, poslati poruku da smo uz nju i da nije sama. Važno je da doživi da ju čujemo i vidimo.
Upoznajte mladu osobu s mogućim oblicima pomoći i samopomoći. POTAKNITE na traženje i prihvaćanje stručne pomoći. Po potrebi povežite mladu osobu s osobama koje mogu pomoći.
ŠTO MLADOJ OSOBI MOŽE POMOĆI?
Uz pomoć bliskih osoba i stručnjaka mlada osoba može lakše prebroditi svoje teškoće.
Ovisno o vrsti i jačini depresivnih smetnji potaknite mladu osobu na:
- dovoljno sna
- pravilnu prehranu
- tjelesnu aktivnost
- druženje i prihvaćanje podrške te dijeljenje svojih osjećaja s bliskim osobama
- boravak na svježem zraku
- prepuštanje glazbi i hobijima…općenito aktivnostima u kojima mlada osoba uživa i koje će ju oraspoložiti
- potaknite na vježbanje tehnika opuštanja, npr. disanje trbuhom, mindfulness vježbe i dr. (podučite ih ili usmjerite gdje i kako ih mogu naučiti)
- korištenje strategija odvlačenja pažnje
- na isprobavanje „ljekovitosti“ plakanja
- korištenje besplatnih mobilnih aplikacija dizajniranih za učenje opuštanja i borbu protiv negativnih misli.
Ako depresivne smetnje traju više od dva tjedna i remete svakodnevno funkcioniranje mlade osobe, nužna je stručna pomoć!
Kod ozbiljnih problema mentalnoga zdravlja strategije samopomoći nisu dovoljne i pretjerano oslanjanje na njih može doprinijeti odgađanju traženja pomoći od stručnjaka te kao posljedicu dovesti do pogoršanja stanja.
TKO OD STRUČNJAKA MOŽE POMOĆI?
Mladu osobu možete uputiti na stručne službe u školama, školskom liječniku ili obiteljskom liječniku. Oni će po potrebi mladu osobu uputiti na daljnju stručnu pomoć (npr. u ambulante poliklinika/klinika, bolnica za djecu i mladež ili zavoda za dječju i adolescentnu psihijatriju).
Osim liječnika školske medicine, u županijskim zavodima za javno zdravstvo postoje multidisciplinarni timovi za mentalno zdravlje. Većina županijskih zavoda ima savjetovališta /centre za zaštitu mentalnog zdravlja djece i mladih za koje uz najavu nije potrebna uputnica.
Postoje i stručnjaci u savjetovalištima za mlade u zajednici (npr. u centrima za mlade, projektima nevladinih udruga).
Ako ste zabrinuti da mlada osoba razmišlja o samoubojstvu ili se samoozljeđuje djelujte ODMAH. Važno je mladoj osobi osigurati primjerenu stručnu pomoć!
Više o edukativnom programu PoMoZi Da (Promicanje Mentalnog Zdravlja Djece). pronađite na sljedećoj poveznici.
Edukativni program PoMoZi Da se provodi u sklopu sveobuhvatnog pristupa očuvanju zdravlja u projektu Živjeti zdravo, elementa Zdravstveno obrazovanje, kojeg vodi prof. dr sc. Sanja Musić Milanović. Projekt je sufinanciran iz Europskoga socijalnog fonda u sklopu Operativnoga programa Učinkoviti ljudski potencijali 2014. – 2020., elementa Zdravstveno obrazovanje.
“Zajedno do fondova EU”