U okviru projekta Živjeti zdravo promičemo svako ulaganje i aktivnosti s ciljem očuvanja i unaprjeđivanja mentalnoga zdravlja i dobrobiti pojedinaca i zajednice te usvajanja zdravih stilova života.
Podelement Mentalno zdravlje uvršten je u element Zdravstveno obrazovanje. Promicanje mentalnog zdravlja i zdravih stilova života uključeno je i u element Zdravlje i radno mjesto (Tvrtka prijatelj zdravlja).
Mentalno zdravlje je neizostavan i neizmjerno važan dio sveukupnog zdravlja, što potvrđuje i definicija zdravlja Svjetske zdravstvene organizacije. Svjetska zdravstvena organizacija zdravlje definira kao stanje cjelovitog tjelesnog, psihičkog i socijalnog blagostanja. Mentalno zdravlje, ovako definirano, više je od same odsutnosti mentalnog poremećaja, bolesti ili onesposobljenosti. Mentalno zdravlje je stanje blagostanja u kojemu pojedinac ostvaruje vlastite potencijale, nosi se s normalnim životnim stresovima, produktivno radi i u mogućnosti je doprinijeti svojoj zajednici (u obitelji, u školi, na radnome mjestu, u zajednici gdje živi i dr.).
Za očuvanje mentalnoga zdravlja je važno ulaganje u emocionalnu dobrobit (osjećaji), psihičku dobrobit (pozitivno funkcioniranje), društvenu dobrobit (odnosi s drugima i prema društvu), tjelesnu dobrobit (tjelesno zdravlje), duhovnu dobrobit (smisao života). Sve to čini naše dobro mentalno zdravlje. Dobro mentalno zdravlje omogućuje pojedincu da se odupre životnim poteškoćama i pomoći u smanjenju rizika za razvoj mentalnih poremećaja. Stoga, svaka akcija koja se provodi s ciljem očuvanja i unaprjeđenja mentalnog zdravlja, usmjerena na dobro mentalno zdravlje i kvalitetu života te osnaživanje, na razvoj kompetencija i resursa te zaštitne čimbenike (odrednice) može biti dio promicanja mentalnog zdravlja.
Promicanje mentalnozdravstvene pismenosti
Ne postoji osoba koja se tijekom svog života nije susrela s bliskom osobom koja je imala nekih problema u području mentalnog zdravlja. To ne uključuje nužno poremećaje i bolesti, nego i prolazne psihičke smetnje i probleme, emocionalne krize i patnje izazvane neugodnim životnim događajima.
Pravovremenim prepoznavanjem smetnji i problema u području mentalnoga zdravlja te primjerenim pristupom i djelovanjem može se umanjiti rizik ili spriječiti mogući razvoj poremećaja. Znanja o tome važan su čimbenik očuvanja i zaštite mentalnog zdravlja.
Mentalnozdravstvena pismenost je skup znanja i vjerovanja o mentalnom zdravlju i mentalnim poremećajima koja pomažu prepoznavanju problema mentalnoga zdravlja i mentalnih poremećaja, prevenciji razvoja poremećaja i njihovom tretmanu. Uključuje znanja i vještine pružanja psihološke prve pomoći (ili prve pomoći u području mentalnoga zdravlja) osobama koje proživljavaju krizu, razvijaju psihičke probleme ili doživljavaju pogoršavanje postojećih problema.
Program zdravstvenog opismenjavanja odgojno-obrazovnih djelatnika u području mentalnoga zdravlja djece i mladih
Prvi znakovi smetnji i problema mentalnoga zdravlja najčešće se javljaju već u doba djetinjstva i adolescencije, a ako isti ne dobiju potrebnu pažnju i tretman mogu imati značajan utjecaj na daljnji život. Istraživanja pokazuju da je zdravstvena pismenost odraslih u području mentalnog zdravlja (mentalnozdravstvena pismenost) značajna odrednica u zaštiti mentalnog zdravlja djece i mladih jer pospješuje sposobnost ranog prepoznavanja, pravovremeno i primjereno djelovanje, destigmatizaciju i povećava spremnost na pružanje prve pomoći i podrške.
Odgojno-obrazovni djelatnici su važne odrasle osobe u okruženju svakog djeteta i mlade osobe i stoga važni dionici u očuvanju i zaštiti mentalnoga zdravlja djece i mladih. Hrvatski zavod za javno zdravstvo prepoznao je važnost promicanja mentalnog zdravlja te u aktivnosti nacionalnog projekta Živjeti zdravo, elementu Zdravstveno obrazovanje, podelement Mentalno zdravlje, uvrstio aktivnosti usmjerene na unaprjeđenje zdravstvene pismenosti odgojno obrazovnih djelatnika osnovnih i srednjih škola u Republici Hrvatskoj u području mentalnog zdravlja djece i mladih.
Prva faza projekta uključuje provedbu istraživanja zdravstvene pismenosti odgojno-obrazovnih djelatnika iz osnovnih i srednjih škola u području mentalnoga zdravlja djece i mladih te jačanje kapaciteta stručnjaka iz mreže zavoda za javno zdravstvo u području psihoedukacije i promicanja mentalnoga zdravlja odnosno zdravstvenom opismenjavanja odgojno-obrazovnih djelatnika osnovnih i srednjih škola u području mentalnoga zdravlja djece i mladih. Jačanje kapaciteta je planirano izradom standardiziranog edukativnog programa i materijala (Priručnik za učitelje i nastavnike s popratnim prilozima i Priručnik za provedbu programa odnosno edukatore s popratnim digitalnim materijalima) u području mentalnozdravstvenog opismenjavanja te njihovim educiranjem i licenciranjem. U razvoju programa polazi se od rezultata istraživanja i primjera dobre prakse u svijetu.
U drugoj fazi projekta stručnjaci iz županijskih zavoda za javno zdravstvo u partnerstvu s HZJZ-om i drugim suradnim institucijama stečeno znanje i vještine koristit će u daljnjem educiranju odgojno-obrazovnih djelatnika u svojim županijama te tako pružati odgojno-obrazovnim djelatnicima stručne alate, znanja i kompetencije kako bi uspješnije prepoznavali probleme mentalnoga zdravlja kod svojih učenika te bili spremniji pružiti prvu pomoć i podršku (psihološku prvu pomoć), važnu životnu vještinu pažljivog, brižnog i suosjećajnog pristupa u razgovoru s učenikom koji pati, npr. koji se nosi s depresivnim smetnjama, anksioznošću odnosno intenzivnim strahom ili brigama, koji razmišlja o samoubojstvu ili se samoozljeđuje, koji je proživio gubitak i tuguje ili uslijed depresivno-anksioznih smetnji konzumira alkohol.