Edukativni program PoMoZi Da – program mentalnozdravstvenog opismenjavanja odgojno-obrazovnih djelatnika u području mentalnog zdravlja djece i mladih!
Od ožujka do travnja 2022. održano je još pet (5) edukacija napredne razine edukativnog programa mentalnozdravstvenog opismenjavanja odgojno-obrazovnih djelatnika PoMoZi Da.
Podsjetimo se, program PoMoZi Da ima za cilj odgojno- obrazovnim djelatnicima pružiti skup znanja i vještina koje olakšavaju prepoznavanje problema mentalnog zdravlja. Posebno važan dio programa napredne razine je usvajanje vještine psihološke prve pomoći s ciljem olakšavanja primjerenog pristupanja i pružanja potrebne podrške učenicima koji pokazuju znakove psihičkih teškoća te potaknuti na traženje stručne pomoći.
Program PoMoZi Da se temelji na primjerima dobre prakse u svijetu i preporukama Svjetske zdravstvene organizacije te na rezultatima nacionalnog istraživanja zdravstvene pismenosti odgojno – obrazovnih djelatnika u području mentalnog zdravlja djece i mladih iz 2017. godine.
Program je dominantno usmjeren na skup znanja i vještina o anksioznim i depresivnim smetnjama kod djece i mladih te problemima samoozljeđivanja, razmišljanja o samoubojstvu, zlouporabe alkohola, gubitka i tugovanja.
Provedene trodnevne edukacije vodili su naši 3P edukatori iz županijskih zavoda za javno zdravstvo:
Mateja Kopsa Sobota i Bernarda Krnić (Zagrebačka županija)
Berta Bacinger Klobučarić i Ivona Orlović (Međimurska županija)
Velimir Todorović i Helena Mitrović (Istarska županija)
Dora Srdelić Ljubičić i Kristina Manestar (Zadarska županija)
Jelena Žunić, Katarina Vatavuk, Snježana Šalamon, Lucija Duvnjak i Katarina Šutalo (Grad Zagreb)
3P označava korake pružanja psihološke prve pomoći djeci i mladima tijekom neposrednog razgovora (tri osnovna koraka koji počinju slovom P – Pristupi, Podrži i Potakni)
S navedenim edukacijama brojimo ukupno 26 odrađenih trodnevnih edukacija napredne razine u 16 županija s ukupno 478 polaznika iz 191 osnovne škole, 93 srednje škole te 25 đačkih domova i centara za odgoj i obrazovanje.
Program PoMoZi Da je razvijen u sklopu projekta Živjeti zdravo Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, sufinanciranog iz Europskog socijalnog fonda, elementa Zdravstveno obrazovanje, podelementa Mentalno zdravlje. Više o programu pogledajte na sljedećem linku Edukativni program PoMoZi Da ili Koraci prijave.
Zahvaljujemo svim kolegama iz županijskih zavoda na velikom interesu i iskazanoj motivaciji da s nama u partnerstvu provode edukativni program PoMoZi Da te tako pridonose osnaživanju odgojno-obrazovnih djelatnika u području zaštite mentalnoga zdravlja djece i mladih.
Zahvaljujemo odgojno-obrazovnim djelatnicima koji su prošli edukacije u sklopu programa PoMoZi Da i koriste naše edukativne materijale.
Komentari iz najnovijih procesnih evaluacija programa PoMoZi Da
Izuzetno dobro osmišljena edukacija! Vrlo primjenjiva, izuzetno osnažujuća, dobro tempirana! Odličan odnos radnih aktivnosti i pauza! Daleko je nadmašila moja prvotna očekivanja!
Raznovrsne radionice, veliki broj njih, prilagodljivost voditelja i suvoditelja i suradnja između njih. Odgovarajuće pauze, iako je 8 satni vremenski period dugačak, brzo prođe vrijeme.
Izvrsna organizacija, iznimno kvalitetni materijali, fantastična radna atmosfera i ostali polaznici, jasnoća izlaganja, niz korisnih informacija, pristupačne, simpatične i iznimno sposobne voditeljice.
Aktualnost teme, koristan pristup radu, materijali. Opuštena atmosfera, suradnja s kolegicama, upoznavanje novih osoba, čuti njihova iskustva i probleme s kojima se suočavaju. Razrada teme, aktivnost, dinamičnost, fleksibilnost, sve mi se svidjelo, baš je bilo po mojoj mjeri, osjećala sam se uključeno i pozitivno. Dobra i poticajna atmosfera i sudionici. Mogućnost izražavanja vlastitog mišljenja, pozitivna atmosfera, rad s kolegama, razmjena iskustva. Primjena 3P koraka u praksi, osvješćivanje simptoma depresije, anksioznosti i ostalih mentalnih poteškoća/poremećaja, rad u skupinama/trijadama, međusobna komunikacija…
Mogućnost uvježbavanja, razmjena iskustva, primjeri dobre prakse, povratne informacije na izvedbu 3P koraka. Iskustveno učenje, veliko razumijevanje i strpljivost voditelja, radionički način usvajanja znanja, konstantno ispitivanje naše uključenosti i emocionalnih stanja, velika podrška, puno materijala kao podsjetnici i literatura za dodatno istraživanje. Dinamična izmjena predavanja i vježbi, praktični dio -vježbe, mogućnost iznošenja iskustva.