Svjetki dan mentalnog zdravlja 10.10.2024., predstavljeni su rezultati provedbe PoMoZi Da programa
Povodom ovogodišnjeg Svjetkog dana mentalnog zdravlja 10.10.2024. Ured UNICEF-a za Hrvatsku i Hrvatski zavod za javno zdravstvo održali su U Ugostiteljsko-turističkom učilištu u Zagrebu Predstavljeni su rezultati provedbe PoMoZi Da programa.
Edukativni program PoMoZi Da (Promicanje Mentalnog Zdravlja Djece) je program zdravstvenog opismenjavanja odgojno-obrazovnih djelatnika u području mentalnoga zdravlja djece i mladih namijenjen učiteljima i nastavnicima te svim ostalim odgojno-obrazovnim djelatnicima. Program pruža skup osnovnih znanja i vještina koji odgojno-obrazovnim djelatnicima u njihovom svakodnevnom radu mogu olakšati prepoznavanje problema mentalnoga zdravlja učenika, ali i olakšati pristupanje i pružanje potrebne podrške učeniku s problemom te informiranje i poticanje na prihvaćanje stručne pomoći. Programom su obuhvaćeni depresivno-anksiozni problemi kod djece i mladih te s njima povezani problemi samoozljeđivanja, razmišljanja o samoubojstvu, zlouporabe alkohola, gubitka i tugovanja. Edukativnim programom PoMoZi Da želi se pomoći učiteljima i nastavnicima i svim drugim odgojno-obrazovnim djelatnicima u osnovnim i srednjim školama da budu osobe od povjerenja i podrške, da upute učenike na traženje pomoći te se ujedno želi stvoriti podržavajuća okolina djeci i mladima u kojoj će moći lakše očuvati i zaštititi svoje mentalno zdravlje.
Edukacija se odvija kroz tri razine:
OSNOVNA – on-line gdje polaznici uče osnovna teorijska znanja o mentalnom zdravlju
NAPREDNA – trodnevne edukacije radioničkog tipa gdje polaznici usvajaju vještine pružanja psihološke prve pomoći i razgovora s učenicima.
NAPREDNA (+) PLUS – za sve odgojnoobrazovne djelatnike koji su završili naprednu razinu. Obrađuju se dodatne teme: gubitak i tugovanje, depresivno-anksiozne smetnje i zlouporaba alkohola, suradnja i komunikacija s roditeljima učenika s problemima mentalnoga zdravlja i trauma.
Rezultati koje je program ostvario u protekle četiri godine:
3.914 odgojno-obrazovnih djelatnika do sada završilo osnovnu razinu edukacije (on-line preko Carnet LOOMEN platforme)
održano 79 edukacija napredne razine i 18 edukacija napredne (+) plus razine
1.390 odgojno obrazovnih djelatnika završilo naprednu razinu i steklo vještine pružanja prve psihološke pomoći
U 902 škole u Republici Hrvatskoj ( 591 osnovna škola i 311 srednjih škola) prisutan je barem jednog odgojno obrazovnog djelatnika koji je završio naprednu razinu programa.