U okviru zdravstvenog obrazovanja u školama kroz program Živjeti zdravo planirano je promicanje pravilne prehrane i tjelesne aktivnosti u cilju prevencije prekomjerne tjelesne mase i debljine.
Uz edukaciju učitelja i učenika o temeljima pravilne prehrane, ista će se učiniti dostupnom u skladu s donesenim Nacionalnim smjernicama za prehranu učenika u osnovnim školama sa skupinom normativa i jelovnika koji su izbalansirani ovisno o nutritivnim i energetskim potrebama učenika te ovisno o godišnjem dobu i sezonskoj dostupnosti namirnica.
Uz dodatnu edukaciju učitelja i učenika o važnosti tjelesne aktivnosti u očuvanju zdravlja, tjelesna aktivnost poticat će se putem dva dodatna programa, svakodnevnim 10-minutnim tjelesnim vježbanjem i poligonima za tjelesnu aktivnost školske djece.
- Osnovni cilj svakodnevnog vježbanja je stvaranje zdravih životnih navika i provođenje svakodnevne tjelesne aktivnosti. Opće pripremne vježbe imaju veliki značaj za pravilno držanje tijela kao bitan preduvjet dobrog funkcioniranja cjelokupnog organizma. Namijenjene su učenicima od 1. do 4. razreda osnovne škole, a provode se u učionicama u trajanju od deset minuta. Intenzitet vježbanja je prilagođen prostornim uvjetima.
- S ciljem promicanja zdravlja i tjelesne aktivnosti osmišljen je Poligon za tjelesnu aktivnost školske djece kao pomoć školama koje nemaju mogućnost korištenja sportske dvorane pri provedbi nastave Tjelesne i zdravstvene kulture u prostorima škole i izvan nje. Za provedbu ove aktivnosti koristi se kineziološka oprema koja se lako i brzo postavlja i uklanja te daje mogućnost izmjene i raznovrsnosti postavljanja u školi (u učionici, u holu ili nekom drugom prostoru) i na različitim prostorima izvan škole (na školskom dvorištu, na školskom igralištu, na livadi i sl.). Poligon za tjelesnu aktivnost školske djece prvenstveno je osmišljen kao pomoć učiteljici ili učitelju u ostvarivanju ciljeva i zadaća Tjelesne i zdravstvene kulture, ali i učenicima kako bi na kreativan, zanimljiv i prihvatljiv način bili tjelesno aktivni.
Navedene programe moguće je provoditi i u prirodi (npr. u krugu škole), za što je potrebno očistiti i prilagoditi vanjske prostore gdje će se provoditi. U te će se aktivnosti primarno uključiti učenici i učitelji razredne nastave, uz roditelje i volonterske udruge koje se bave zaštitom okoliša te aktivno uključivanje sportskih društava i klubova iz lokalne zajednice kroz sportske susrete